Konieczność posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego przez wszystkie osoby podpisujące sprawozdanie finansowe to nie jedyny problem z tym związany.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


Jak już pisaliśmy, obecnie sprawozdanie finansowe, które zarząd musi podpisać, to sprawozdanie elektroniczne w formacie XML. A jak wiadomo pliki XML są praktycznie nieczytelne dla odbiorców tego sprawozdania. Zarządy nie będą więc miały pewności, że to co służby finansowe sporządziły najpierw w tradycyjny sposób, zostało następnie prawidłowo przekonwertowane na strukturę logiczną. Może się więc okazać, że zarządy będą podpisywać raporty „w ciemno”.

Podpisy złożone na sprawozdaniu finansowym przez osoby wymagane ustawą o rachunkowości mają za zadanie potwierdzić, że sporządzone sprawozdanie finansowe przedstawia prawdziwy i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki. Złożone na sprawozdaniu finansowym podpisy oznaczają również przyjęcie odpowiedzialności za rzetelność danych liczbowych i słownych ujętych w tym sprawozdaniu oraz ich zgodność z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości.

A zatem drodzy członkowie zarządów, nie pozostaje Wam nic innego, jak zaufać swojemu księgowemu, którego sami zatrudniliście.

A uprzedzając ewentualne komentarze o zrzuceniu, w razie czego, odpowiedzialności na tego księgowego, przypomnę, że zgodnie z ustawą o rachunkowości to kierownik jednostki (czyli zarząd) odpowiada z tytułu nadzoru za stan rachunkowości w jednostce, nawet wtedy gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości powierzono innej osobie na piśmie.

Kancelaria Finansowo - Rachunkowa "Zwolańska". Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony zrobiony przez Konrad Zwolański.